Przedwiośnie Stefana Żeromskiego i Antologia Niepodległości,

czyli „Narodowe czytanie”

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie liceum oraz gimnazjum w Drohiczynie wzięli udział w Akcji „Narodowe czytanie.” Spotkanie poprowadzili uczniowie klasy III liceum. Dzięki wprowadzeniu do lektury i narracji wyjaśniającej kolejne wątki, zgromadzeni poznali bądź przypomnieli główną problematykę powieści. Lektura fragmentów „Przedwiośnia” S. Żeromskiego była jedną z form uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycyjnej idei spotkań towarzyszyła jeszcze intencja dodatkowa. Wspólne czytanie dzieła stało się okazją do dyskusji na temat dziejów naszego narodu. Wzbudziło też krytyczne refleksje dotyczące postawy społeczeństwa polskiego wobec sprawy narodowej oraz zainspirowało do rozmów o współczesnej Polsce. „Przedwiośnie” jako dialog z tradycją polskiej literatury patriotycznej dostarczyło wielu wrażeń, gdyż zawiera na swoich kartach wszystko, czym żyli Polacy w pierwszych dniach wolności. Przedstawione w utworze czyny naszych przodków, ich odczucia, ale też dążenia i nadzieje okazały się dla młodego człowieka niezwykle interesujące. Akcja „Narodowe czytanie” stała się też okazją do przypomnienia bogatego zbioru tekstów o szczególnej wartości z punktu widzenia kształtowania się naszej państwowości. 44 dzieła zawarte w Antologii Niepodległości to artystyczny zapis marzeń o wolnej Polsce, ale też obraz rozczarowań, towarzyszących pokoleniu dwudziestolecia międzywojennego. Należy podkreślić, iż wspólne rozważania tematyki powieści pomogły zrozumieć świat i ludzi początku XX wieku.