Zakończenie klas III 2018

Wszystko ma swój czas…

Dnia 27 kwietnia 2018 r. w Liceum im. J. I. Kraszewskiego w Drohiczynie odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klas trzecich, tegorocznych absolwentów szkoły. To ostatnie spotkanie maturzystów przebiegało w miłej, ciepłej atmosferze. Po wzruszających słowach Pani Dyrektor oraz Burmistrza Drohiczyna, przyszedł czas na wspomnienia i łzy wzruszenia. Szczególnie uroczysty charakter miała część- wręczenie świadectw ukończenia szkoły oraz dyplomów, nagród za znaczące osiągnięcia. Na koniec klasa II w imieniu całej społeczności szkolnej pożegnała starszych kolegów, życząc im powodzenia na maturze i mądrych wyborów. Miłym akcentem były też upominki dla absolwentów. Maturzystów czekają nowe wyzwania. Życzymy im wszelkiej pomyślności.

Hanna Przybyło

Dzień Otwarty 2018

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ Z NAMI, CZYLI DNI OTWARTE

Szkoła średnia to miejsce, gdzie kształtują się osobowości, zawiązują się przyjaźnie i powstają plany na przyszłość. To czas, kiedy pod odpowiednim okiem pedagogów możemy się stać wspaniałymi ludźmi i odnaleźć drogę, którą chcemy dalej podążać. Karierę szkolną w sposób szczególny planują trzecioklasiści z gimnazjum. Aby pomóc im obrać właściwy kierunek, zorganizowaliśmy w liceum drohiczyńskim doroczny dzień otwarty pod hasłem „I ty możesz zostać z nami”. Uczniowie naszej szkoły dołożyli wszelkich starań, aby zobrazować młodszym kolegom wszystko, co czyni placówkę wyjątkową.

Częstochowa 2018

Czuwanie maturzystów

Matura zbliża się wielkimi krokami a czuwanie maturzystów na Jasnej Górze należy już do tradycji. Uczniowie klasy III LO wyjechali do Częstochowy 05.04.2018 r. pod opieką księdza Krzysztofa Rzepczyńskiego. Czuwanie modlitewne rozpoczęliśmy od udziału w ciekawej konferencji. Następnie uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich. O godz. 21:00 wzięliśmy udział w Apelu Jasnogórskim. Kolejnym punktem było czuwanie w kaplicy Cudownego Obrazu ( modlitwy i oprawę muzyczną przygotowała młodzież z Łochowa). Podczas czuwania mieliśmy okazję skorzystać ze spowiedzi świętej. Wielu z nas, tradycyjnie, obeszło też ołtarz główny na kolanach, zanosząc modlitwy o pomyślne zdanie egzaminów maturalnych. Na zakończenie wzięliśmy udział we mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczył biskup drohiczyński Tadeusz Pikus.

Aleksandra Wiśniewska kl. III LO

Rekolekcje wielkopostne 2018

Szkolne rekolekcje wielkopostne 2018

W dniach 19 – 20 marca 2018 miały miejsce szkolne rekolekcje wielkopostne. Pierwszym zaplanowanym punktem podczas obu dni była konferencja wygłoszona przez ks. doktora Rafała Pokrywińskiego, który jest wykładowcą teologii fundamentalnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie. Ks. Rafał mówił o grzechu i spowiedzi oraz Męce Jezusa Chrystusa i naszym w niej uczestniczeniu. Kolejnym punktem każdego dnia była Msza św. ze specjalną nauką rekolekcyjną wygłoszoną przez ks. Prałata Zbigniewa Rostkowskiego, który jest, biblistą, kanclerzem Kurii Biskupiej w Drohiczynie, wykładowcą Wyższego Seminarium w Drohiczynie. Ksiądz rekolekcjonista ukazywał piękno i wartość życia zbudowanego na krzyżu i Ewangelii Chrystusa.

Historia Balladyny w Teatrze Dramatycznym

Historia Balladyny w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku

Pierwszy dzień wiosny można spędzić różnie. Licealiści z Drohiczyna obejrzeli spektakl w białostockim teatrze dramatycznym. Przypomnienie losów Balladyny J. Słowackiego dzięki nietypowej realizacji scenicznej to ciekawy pomysł spędzenia dnia, w którym z jakiegoś powodu uczniowie nie są w stanie skupić się na lekcjach. Współczesna opowieść o marzeniach, żądzy władzy, miłości, wyborach świadomych i nieświadomych i o tym, co determinuje ludzi do niecnych czynów spotkała się z zainteresowaniem młodzieży. Pomimo zastosowania retrospekcji przez twórców przedstawienia, młodzi odbiorcy nie mieli problemu z odczytaniem poszczególnych scen. Przeniesienie akcji do współczesnego studia telewizyjnego i tam kreowanie zdarzeń z udziałem tytułowej bohaterki oraz postaci wchodzących w relacje z tą zbrodniarką to niebanalny, niestereotypowy zabieg. Ciekawym doświadczeniem okazało się także spotkanie z aktorami, grającymi w przedstawieniu. Bezpośrednie rozmowy, odpowiedzi na pytania dotyczące zawodu aktora, pracy nad spektaklem „Balladyna” uatrakcyjniły pobyt w teatrze. Współczesny przekaz tej XIX – wiecznej tragedii spotkał się z aprobatą licealistów i zachęcił ich do refleksji na temat zaprezentowanej problematyki.