Herbatka z Licealistą

Dnia 23 listopada 2018 r w naszej szkole odbył się Światowy Dzień Licealisty. Z tej okazji przygotowaliśmy kawiarenkę pt. ”Herbatka z licealistą”. Uczniowie klasy 8A przygotowali coś dla duszy i ciała dla swoich starszych kolegów z Liceum im. J.I. Kraszewskiego w Drohiczynie. W świetlicy licealnej zrobiło się ciepło, przytulnie i gwarnie dzięki dekoracjom i świetnemu humorowi. Na stolikach pojawiły się pyszne domowe wypieki, w powietrzu unosił się aromat kawy, herbaty i ciast. W tle grała relaksująca muzyka.

Odzyskanie Niepodległości i legenda Legionów Piłsudskiego, czyli współczesne rozumienie patriotyzmu.

20 listopada 2018 roku, w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie LO w Drohiczynie mieli przyjemność obejrzeć w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki widowisko historyczne „Gałązka rozmarynu”. Spektakl powstał na podstawie popularnego w dwudziestoleciu międzywojennym dramatu historycznego Zygmunta Nowakowskiego. Poszczególne obrazy, składające się na przedstawienie, ukazują legionową społeczność. Sam utwór poświęcony jest Komendantowi- organizatorowi Legionów. Dramat ukazuje fikcyjnych bohaterów- prostych ludzi, uczestników wydarzeń historycznych. Opiewa też heroiczny czyn bohatera narodowego. Ta humorystyczna opowieść dekonstruuje również mit honoru żołnierza. Autor pokazuje naród, który w obliczu śmierci potrafi zmobilizować się do wspólnej walki. W tekst dramatyczny zostały wplecione pieśni legionowe i żołnierskie.

DROHICZYN DLA NIEPODLEGŁEJ

Drohiczyn dla Niepodległej

W piątek, 9 listopada o godz. 11.00, w Zespole Szkół w Drohiczynie rozpoczęło się wspólne świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na odświętnie udekorowanej barwami narodowymi i pracami konkursowymi o tematyce patriotycznej hali sportowej zgromadzili się zaproszeni goście: Ksiądz Biskup Diecezji Drohiczyńskiej – Tadeusz Pikus, Ks. Dziekan- Proboszcz Parafii Katedralnej – Wiesław Niemyjski, Ks. Tomasz Przewoźny – asystent KSM, Burmistrz Miasta i Gminy Drohiczyn – Wojciech Borzym, Sekretarz MiG Drohiczyn- Radosław Konobrodzki, Dyrektor MGOiK -Rafał Siwek, Kierownik MGOPS – Bożena Chrząstowska, Prezes KSM – Mateusz Stefaniuk, Wicedyrektor Szkół Benedykta – Teresa Moskal z pracownikami, Prezes LGD- Tygiel Doliny Bugu- Agnieszka Wojtkowska z pracownikami, Zastępca prezesa Spółki Orły z Podlasia - Ewelina Trusiak, Przewodnicząca Rady Rodziców – Róża Kosińska z rodzicami, przedstawiciele Niedzieli Podlaskiej oraz Dyrekcja , nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Drohiczynie.

Zjazd absolwentów

Wszystkich absolwentów zapraszamy na wspólne świętowanie setnej rocznicy powstania Liceum Ogólnokształcącego im. J. I. Kraszewskiego w Drohiczynie.

Termin zjazdu 15 czerwca 2019 roku.

Jednocześnie zachęcamy do nadsyłania wspomnień, refleksji, listów, sprawozdań związanych z nasza szkołą.

Kontakt: 17-312 Drohiczyn, ul Warszawska 51, zsdrohiczyn@wp.pl ,  tel. 856557025

Narodowe czytanie 2018

Kolejne spotkanie z Antologią Niepodległości

Uczniowie liceum ponownie „zajrzeli” do zawartości Antologii Niepodległości. W ramach podsumowania akcji wspólnego czytania, przeczytali i dokonali analizy oraz interpretacji wybranych tekstów literackich. Przeprowadzili też dyskusję na temat znaczenia utworów dla polskiej kultury. Odpowiedzieli również na pytanie, w czym tkwi wartość tych tekstów i jaką pełnią rolę w procesie kształtowania tożsamości narodowej. Pomimo, iż zbliża się czas podsumowań działań wokół obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, to nie ostatnie spotkanie z lekturą wskazaną w Antologii Niepodległości.